Je pre vás dentálna hygiena u dentálneho hygienika vašou bežnou súčasťou zubnej starostlivosti, alebo sa na profesionálne čistenie zubov ešte len chystáte? Prezradíme vám ako prebieha takáto návštevaa prečo by ste ju rozhodne mali pravidelne absolvovať aj vy.
Dentálna hygiena je profesionálne čistenie zubov dentálnym hygienikom, ide o preventívnu a liečebnú metódu, ktorá zabraňuje vzniku zubných kazov, zápalu a krvácaniu ďasien, pomáha pri paradontóze. Jednou z príjemných výhod, ktoré nám takáto zubná hygiena ponúka je, že vďaka odstráneniu zubného kameňa a farebnej pigmentácie z jedál a nápojov, budú vaše zuby belšie.
Bolí dentálna hygiena?
Otázka, ktorá pacientov často trápi a preto sa takémuto čisteniu zubov vyhýbajú. Dentálna hygiena je bezbolestné preventívne ošetrenie, bolieť by preto nemalo, avšak niektorým ľuďom môže byť trochu nepríjemné. Ak sú zuby vo veľmi zanedbanom stave, treba rátať s vyššou citlivosťou. Pre väčšinu je však takéto ošetrenie úplne bezbolestným, ba dokonca príjemným zážitkom.
AKO PREBIEHA DENTÁLNA HYGIENA
Konzultácia a kontrola chrupu
Pred ošetrením sa vás dentálna hygienička spýta ako si čistíte zuby, aké pomôcky pri čistení používate a urobí analýzu vášho chrupu. Následne zhodnotí, aká je kvalita vašej domácej starostlivosti o zuby. Môže sa stať, že vám pomocou fialového farbiva zafarbí zubný povlak, vďaka čomu získate prehľad o tom, ktoré miesta si nečistíte správe a bolo by dobré sa na ne viac sústrediť.
Po takejto úvodnej konzultácii sa pristúpi k samotnej dentálnej hygiene, ktorá pozostáva z viacerých krokov.
1. Odstránenie zubného kameňa
Tvrdý zubný povlak, ktorý kefkou nie je možné umyť vám dentálna hygienička odstráni pomocou ultrazvukovej koncovky. Koncovka svojim kmitaním roztriešti zubný kameň na malé kúsky. Kmitajúca koncovka vydáva špecifický zvuk a ultrazvuk veľmi zohrieva, preto je chladená vodou. Väčšina hygienikov po použití ultrazvuku zuby dočistí ručne pomocou zubných kyriet, čo sú špeciálne malé ostré „háčiky“.
2. Pieskovanie
Po odstránení zubného kameňa nie je povrch zuba hladký, je preto potrebné ho vyhladiť a dočistiť pomocou prístroja zvaného air – flow. Prístroj jemnými krúživými pohybmi pomocou jemného prášku, silného prúdu vody a vzduchu, zuby vyhladí a dokáže odstrániť pigmenty a povlaky z kávy, čaju aj cigariet.
3. Leštenie zubov a fluoridácia
Vypieskované zuby je potrebné vyleštiť tak, aby povrch vašich zubov zostal dlhodobo hladký. Leštenie prebieha použitím špeciálnej leštiacej pasty a malej rotačnej kefky, vďaka čomu sa odstránia posledné zvyšky pigmentov a zuby zostanú vyleštené. Na hladkom povrchu sa nové pigmenty a povlaky usádzajú minimálne.
Dentálnu hygienu uzatvára fluoridácia zubov pomocou gélov, pást, či roztokov s vysokým obsahom fluoridu, ktoré posilnia zubnú sklovinu.
4. Inštruktáž
Po skončení ošetrenia vám dentálna hygienička vysvetlí akým spôsobom a s akými pomôckami je dobré vaše zuby čistiť. Upozorní vás na prípadné podozrenia na zubné kazy či iné nálezy, ktoré je potrebné riešiť s vašim stomatológom.
Po absolvovaní dentálnej hygieny sa odporúča aspoň 12 hodín nejesť a nepiť farebné nápoje a jedlá (víno, káva, cvikla, kečup…). Na čerstvo vyčistených zuboch by vám mohli zostať tmavé škvrny.
Preventívne čistenie zubov je vhodné absolvovať raz ročne, vďaka čomu vznikne vo vašich ústach zdravé prostredie, vaše zuby budú zdravšie a belšie.
Objednajte sa na dentálnu hygienu ešte dnes a doprajte svojim zubom starostlivosť, ktorú si zaslúžia.