Autor: Nicole
Dátum: 9 januára, 2022
STRAŠIAK MENOM PARADONTITÍDA

Vypľúvate pri umývaní zubov krv? Bolí vás hryzenie do tvrdších potravín? Sú vaše ďasná citlivé a červené? V tom prípade je dosť možné, že máte paradontitídu. Čo robiť a ako jej vzniku vieme ľahko zabrániť? Čítajte ďalej a dozviete sa tiež, či je toto ochorenie infekčné  a dedičné.

ČO JE PARODONTITÍDA A AKÝ JE JEJ PRIEBEH?

Chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje závesný aparát zuba a jeho okolie. Spočiatku pôsobí veľmi nenápadne, preto je ľahké si ho pomýliť práve so zápalom ďasien. Postupne dochádza k strate kosti, ústupu ďasien následkom čoho sú obnažené korene zubov, ktoré sa začnú kývať a posledným štádiom je strata zdravého zubu.

Parodontitída je infekčná, preto sa v ústach ľahko rozšíri, ba dokonca sa môže preniesť aj na iných členov rodiny, no rozhodne nemôžme povedať, že ide o dedičné ochorenie

ZA JEJ VZNIKOM HĽADAJTE NEDOSTATOČNÚ ÚSTNU HYGIENU

Gingivitída, teda neliečený zápal ďasien, je najčastejšou príčinou vzniku parodontitídy. Zápal ďasien vzniká nedostatočným čistením zubov, medzizubných priestorov a jazyka. Na zuboch sa vytvára zubný povlak, ktorý je liaheň baktérií, ktoré ohrozujú vaše ústne zdravie. 

Zápal môže umocniť aj cukrovka, nakoľko umelé sladidlá, ktoré používajú diabetici sú často argesívnejšie ako prirodzené sladidlá.

PRÍZNAKY PARODONTITÍDY

Pri akejkoľvek zmene treba spozornieť a zvážiť návštevu stomatológa. Najčastejšie príznaky však sú:

✔  krvácanie ďasien pri čistení a červené až purpurové sfarbenie ďasien

✔  väčšia citlivosť a opuch ďasien nie len pri čistení zubov,

✔  hnis medzi zubami a ďasnami,

✔  odhalené zubné krčky,

✔   zápach z úst,

✔  kývanie zubov, prípadne ich strata.

LIEČBA A PREVENCIA VZNIKU

Liečba parodontitídy záleží od jej štádia a rozsahu, treba však povedať, že sa nedá úplne vyliečiť, vieme však obmedziť jej progres. 

Preliečením zápalu, odstránením zubného kameňa a povlakov sa pacientovi uľaví. To je však len začiatok cesty, je potrebné aby nasledovalo pravidelné a dôsledné domáce čistenie zubov, ďasien a medzizubných priestorov. Zároveň je vhodné prispôsobiť aj prípravky určené pre pacientov s parodontitídou, ako je zubná voda bez obsahu alkoholu a zubná pasta. Pomôcť môže aj masáž ďasien a ich prekrvovanie.  Pacient by nemal zabúdať na pravidelné absolvovanie profesionálneho čistenia zubovu dentálnej hygieničky a zubné preventívne prehliadky.

Prevencia lepšia ako liečba

Správne čistenie zubov a medzizubných priestorov je prvým krokom k zdravým zubom a ďasnám. Absolvujte aspoň raz ročne zubné preventívne prehliadky, na ktorých vie stomatológ vďaka röntgenovým snímkam rozpoznať príznaky ochorenia už v jeho začiatkoch. Rovnako sa tiež nezabudnite objednať na dentálnu hygienu, vďaka ktorej budú vaše zuby skutočne čisté a belšie.

Ústne zdravie je súčasťou celkového zdravia, starajme sa radi o svoj úsmev.

Kategórie: