Búšenie srdca, panika, nadmerné potenie, pocit na omdletie, návaly úzkosti, či pocit na zvracanie. Prežívate niektorý z týchto pocitov, alebo dokonca ich mix pri zmienke o zubároch? Bolesť zubov sa snažíte ignorovať a potláčate ju liekmi, len aby ste nemuseli navštíviť zubára? Ak ste aspoň na niektorý z týchto bodov odpovedali áno, pravdepodobne trpíte ondofóbiou – extrémnym strachom zo zubára, zubných zákrokov a nástrojov.
BEŽNÝ STRACH verzus ODONTOFÓBIA
Strach pred návštevou u zubára má až 60% populácie, z toho skutočnou fóbiu trpí „len“ 10% z nich.
Pri bežnom strachu sa zubára bojíte, návšteva vám nie je príjemná ale k návšteve sa odhodláte. Zubárovi dovolíte aby urobil potrebné ošetrenie a používal zubárske nástroje. Strach so sebazaprením prekonáte a po ošetrení z vás takmer úplne odpadne. V takomto prípade ide často najmä strach z bolesti a neznámeho.
Dentálnu fóbiu spoznáte tak, že prežívate nekontrolovateľný strach a v hlave sa vám premietajú tie najhoršie scenáre. Na návštevu zubára pristúpite až pri kritickom stave zubov a považujete ju za úplne posledné riešenie. Pri fóbii strach po odchode z ambulancie neodznie, ale naopak často sa vracia.
4 TIPY AKO PREKONAŤ STRACH
1. OBJEDNAJTE SA LEN NA KONZULTÁCIU
Povedzte lekárovi priamo o vašom strachu. Pri vstupnej konzultácii sa môžete len porozprávať, prípadne ukázať zubárovi čo vás na vašich zuboch trápi. Počas takejto úvodnej konzultácie sa zoznámite s prostredím ambulancie a s prístupom lekára.
Do budúcnosti tak zmenšíte strach z neznámeho a vaše obavy budú omnoho menšie.
2. ROBTE SI POČAS VYŠETRENIA PRESTÁVKY
Pred začatím samotného vyšetrenia alebo zákroku, požiadajte svojho lekára o niekoľko kratších páuz na uvoľnenie, keď vám bude príliš ťažko. Môžete si dohodnúť signál, ktorým dáte najavo svoju nepohodu a lekár vám dopraje potrebný čas na nadýchnutie a upokojenie.
3. PREVENCIA NAD ZLATO
Už dávno neplatí, že stačí zuby šuchnúť kefkou dva krát denne a zostanú čisté. Pri starostlivosti o váš chrup nezabúdajte denne používať medzizubnú kefku, niť a k dokonalej čistote vám pomôže aj single kefka.Po akomkoľvek jedle, či nápoji si ústa prepláchnite čistou vodou.
K dôkladnej starostlivosti však patrí pravidelná návšteva u dentálnej hygieničky, kedy zostanú vaše zuby skutočne čisté a predídete tak zbytočným kazom a zápalom. Dentálna hygiena je navyše úplne bezbolestná. Je dôležité nezabúdať tiež na pravidelné zubné preventívne prehliadky. Ak si necháte zuby pravidelne skontrolovať, vyhnete sa náročnejším zubným zákrokom a nepríjemným bolestiam.
4. AK JE STRACH PRIVEĽKÝ NAVŠTÍVTE ODBORNÍKA
Ak obavy a úzkosť prerastú do fóbie a vy máte pocit, že tento strach už nezvládnete sami, nebojte sa zájsť na konzultáciu za psychológom alebo psychiatrom. Už počas niekoľkých návštev s vami preberú váš strach, objavíte jeho spúšťač a vďaka uvoľňujúcim cvičeniam a práci so strachom už objednanie k zubárovi prestane byť problémom.
Najčastejšie strach zo zubára vzniká po negatívnej skúsenosti v detstve, prípadne po nesprávnom ošetrení, kedy bol zub vytrhnutý alebo pacient zažíval veľkú bolesť. Veľká časť populácie má strach aj napriek tomu, že nemá žiadnu negatívnu skúsenosť. Za vznikom takéhoto strachu stoja rôzne príbehy o nešťastných ošetreniach alebo prezeranie si fotiek z náročných stomatologických úkonov.
Moderná medicína nám prináša mnoho možností ako problémom predchádzať a všetky zákroky vykonávať úplne bezbolestne aj vďaka spoľahlivej lokálnej anestéze. Dokonca aj samotné podanie anestézy je bezbolestné a rýchle, častokrát si pacient ani nestihne všimnúť, že už má „po“ 🙂.
Vaše obavy zmierni aj náš milý personál, vysvetlíme vám čo vás čaká a akým spôsobom budeme postupovať. Vďaka citlivému a empatickému prístupu spoločne váš strach prekonáme.
SME TU PRE VÁS ❤.